دومین دات ای آر و مشکلات یک سرویس ایرانی
جمعه، ۲۳ تیرماه ۱۳۹۱، ۹:۲۳ بعدازظهر

از چند سال پیش دامنه ملی دات ای ار با روش های مختلف ترویج می شود. نمونه مهمش عدم پخش آدرس سایتهای اینترنتی غیر ir. از صدا وسیماست. این کار کمک زیادی به گسترش استفاده از این دامنه ملی می نماید. از طرفی برخی شرکتهای ارائه دهنده خدمات دامنه و هاست، با اظهار مطالب نادرستی مانند عدم توفیق سایتهای دارای دامنه ملی در موتورهای جستجو، دیده نشدن در خارج از کشور و مسائلی از این دست، سعی در عدم ارائه این دومین را دارند.
از نظر امنیت مالکیت دومین، دامنه های ir. بهتر هستند چون مرکز مدیریت دامنه ها در ایران است و حتی در صورت سرقت دامنه، نیازی به مراجعه پرهزینه به دادگاه های بین المللی وجود ندارد و در همین ایران قابل پیگیر است و در ایران حل و فصل می شود.
-----------
البته عملکرد مرکز ایرنیک هم خالی از ایراد نیست.
شما وقتی در حال ثبت نام در یک سایت هستید و از شما می خواهد پذیرش قوانین و مقررات را تائید کنید، مقررات را مطالعه می کنید؟
این هفته دامنه ای ثبت کردم که برای ثبت نهائی آن تعهد نامه مستقلی خواستند. تعهد نامه با مدارک مورد نیاز ارسال شد ولی ظاهرا مرکز خدمات اینترنتی، از عصر 4 شنبه تا صبح شنبه تعطیل است. خوب اگر کسی در این فاصله بخواهد سایتش راه بیندازد چاره اش چیست؟
تازه امروز به این فکر افتادم بیشتر در سایت بچرخم.
سایت nic.ir بخش های جالبی دارد. بخش تیکت دراد که همچون ساپورت آنلاینش فقط در ساعات اداری، آنلاین است و در بقیه اوقات، منقش به حروف اشنای افلاین است.
نکته جالب دیگر، تلفن مرکز است که وقتی زنگ میزنی میگه همه چی را روی سایت نوشتیم برو بیرون!
از همه اینها جالبتر، نبودن نسخه فارسی قوانین و مقررات است.
در زیر صفحات این جمله می درخشد:
این سند به این زبان‌ها موجود می‌باشد: English .
امیدوارم روزی برسد که یک حقوق دان اشنا به اینترنت به همکاری با مرکز دعوت شود تا تعهدات و موارد مربوطه را به زبان فارسی هم مطالعه کنیم.

ارسال شده در بخش: آی‌تی